Word problems are hard for me. Please help!?

A goldsmith combined pure gold that cost $400 per ounce with an alloy of gold that cost $150 per ounce. How many ounces of each were used to make 50 oz of gold alloy costing $250 per ounce?
Update: If you can't help me, please do not comment!
5 answers 5